Legendární surfovací turnaj na Havaji

Nedávno se na Havaji v přístavu Waimea na ostrově Kawai konal jedinečný surfovací turnaj. Nazývá se turnaj Quiksilver Big Wave a věnuje se paměti Eddie Aikau, legendární plavčíkovi a surfaři. Takové soutěže mohou probíhat pouze za předpokladu, že výška vln na otevřeném oceánu přesáhne 12 metrů, a proto je to jen 8. turnaj za posledních 25 let. Tento rok, po bouři, která vypukla v severní části Tichého oceánu, jsou největší vlny posledních pěti let pozorovány mimo pobřeží Havajských ostrovů, a proto byla splněna nezbytná podmínka pro pořádání turnaje - výška vln byla 12-15 metrů.

(Celkem 11 fotek)

1) Devětkrát světový šampión 37letý surfař Kelly Slater z Floridy sestoupí na vlnu během surfovací soutěže, která se konala 8. prosince v památce přístavu Eddie Aikau Waimea, který se nachází na severním pobřeží ostrova Oahu. (Eugene Tanner, AP)

2) Surfers plavat na deskách během plavání před začátkem soutěže. (Foto: Kent Nishimura, Getty Images)

3) Od prosince do konce února servery žijí v očekávání dne, kdy vlny budou mít dostatečnou výšku. A tentokrát se štěstí rychle usmálo - od severního pobřeží Oahu na zálivu Waimea, vlny předčí 12-15 metrů už na začátku prosince. Na obrázku - šest surfovacích panelů na stejné vlnové délce. (Kent Nishimura, Getty Images)

4) Davy diváků na pláži Waimea Bay sledují soutěž. Tisíce diváků a surfařů se potápějí na plážích Havaje, aby viděli největší vlny v tomto státě za posledních 50 let. A v noci, po skončení soutěže, se zde konají četné strany a na obloze jsou vypuštěny obří svítilny. Tato akce vypadá velmi krásně. (Kent Nishimura, Getty Images)

5) Na rozdíl od jiných velkých vlnových soutěží se turnaj "Quiksilver Big Wave" ve vzpomínce na Eddie Aikau koná v tradičním stylu, tj. bez použití tryskových lyží pro házení surfařů na vlně. Obrázek ukazuje Cole Christensen během prvního kola turnaje. (Kent Nishimura, Getty Images)

6) Boj s elementy začíná už když surfař narazí na vrchol vlny, pak se bude muset urychlit a vrhnout se pod víkem vodní hory visící nad ním. Andy Irons a Hawaii během plavání ve druhém kole 8. prosince. (Eugene Tanner, AP)

7) Značka zakazující koupání na pláži Waimea Bay, vedle něhož jsou četné surfingové fanoušky, trochu další bary a převlékárny s vyhřívanými žebry na ručníky. V letošním roce sledovaly tisíce fanoušků z celého světa nebezpečné soutěže 28 sportovců. (Eugene Tanner, AP)

8) Makaukai Rothman, Sunny Garcia, Ibon Amatrian vyvažují vlnu v prvním kole turnaje. (Kent Nishimura, Getty Images)

9) Profesionální surfař Mark Healy spadá z vlnové výšky větší než 12 metrů na severním pobřeží ostrova Oahu. Naposledy vlny požadované výšky 6 metrů byly na Havaji v roce 2002. (Hugh Gentry, Reuters)

10) Vlna zasáhne skála, kde se shromáždil dav podél dálnice Kamehameha, aby sledoval soutěž. Oahu obyvatelé a četní turisté z celého světa přišli s jejich digitální fotoaparáty a videokamery zachytit surfování na obrovských vlnách v Waimea Bay. Tito diváci se přirozeně vyhýbali setkání se stany, ve kterých byly instalovány pokladní automaty. (Kent Nishimura, Getty Images)

11) Vítězem letošního turnaje byl 24letý Greg Long z Kalifornie, který dokázal překonat Kelly Slatera a získal 323 bodů proti 313 v Slateru. Vítěz získal cenu - šek na 55 tisíc dolarů.